Fotogalerie Fotogalerie

Webkamera kamera

Snowboarding

 

Snowboarding se stal v posledním desetiletí nejdynamičtějším zimním sportem, stal se téměř určitým symbolem nekonformních lidí, kteří touží po dobrodružství, silných prožitcích a vzrušujícím pohybu. Snowboarding není jen o tom sjet kopec dolů a pak zase vlekem vyjet nahoru, ale je to především o tom skvělém pocitu z dobře projeté jízdy, stylu života a svobody. Na snowboardu můžete pořád zdokonalovat svůj styl a  zvyšovat náročnost, nikde nejsou hranice, jsou jen na Vás a Vaší odvaze. Tak hurá na kopec … :-)


Historie snowboardingu

Úplné počátky snowboardingu jsou někde na konci šedesátých let, kdy několik nadšených „surfařů“ přemýšlelo co dělat v zimě a dostalo nápad vytvořit si surf, se kterým by se dalo jezdit na sněhu. Tak vznikl první snowboard, i když po pravdě řečeno tomu dnešnímu příliš podobný nebyl. Bylo to jakési malé surfové prkno a nemělo ani vázání. Ani materiál použitý k jeho výrobě nebyl příliš vhodný, byl totiž příliš měkký a křehký a prkno při tvrdším dopadu praskalo. Jeho hlavním problémem však bylo to, že neměl ostré boční hrany a tudíž byl téměř neovladatelný. Začátek to však byl dobrý a mezi „surfaři“, kteří si nemohli dovolit trávit celou zimu na Floridě se stal docela populární. Někdy v první polovině sedmdesátých let zjistila skupinka stále ještě nespokojených nadšenců, že pokud si připevní k prknu boty pomocí pásků bude ovladatelnější. V dalších letech se domácí kutilové začali učit od výrobců lyží a udělali asi největší skok k dnešní vizáži snowboardů. Výrazně totiž zúžili prkno, dali mu skluznici a hlavně mu přidali kovové hrany, díky nimž byl najednou snowboard daleko ovladatelnější než dříve. Někdy v této době také začínají vznikat první ryze snowboardové firmy jako např. Burton, Ride, Hammer, atd.. Snowboarding se stává populárním a pomalu se rozšiřuje z USA také do Evropy. V 80. letech se zrodil nápad, který rozdělil snowboarding na dvě odlišné skupiny. I přesto, že prkna s hranami přinášela jednodušší ovládání, měla stále relativně malý přenos síly na hranu a to hlavně díky měkkému vázání, ve kterém nebyla noha upnuta příliš pevně. A tak kutilové opět nakoukli k lyžařům a použili jejich pevné vázání a tvrdé boty s přezkami (tzv. přezkáče). Použití tohoto vázání a bot opravdu přineslo další zlepšení ovladatelnosti, ale na úkor volnosti, která je při různých tricích (různá salta, otočky, skoky atd.) velmi potřebná a tak mnoho snowboardistů zůstalo u starého měkkého vázání. 

Začátkem 80. let dokonce vznila první česká firma (Vasa snowboards -1980) zabývající se výrobou snowboardů. To už ale snowboarding postupně dobíjel svět donedávna zvyklý pouze na lyžaře. Nyní již následují léta devadesátá, která do tohoto sportu přinesla velký převrat. S tím, jak snowboarding rostl na oblibě, firmy věnovaly stále větší úsilí na vytvoření nových a lepších materiálů, jednodušších vázání, pohodlnějších bot a mnoha jiných doplňků. V dnešní době již tento sport není výsadou bláznivých „surfařů“ ani mladých, ale i mnoho dospělých zjistilo, že není nutné krotit dvě křížící se lyže, ale je docela zábavné klouzat na snowboardu.

Zdroj: http://dirtyangels.blog.cz/0608/snowboarding-historie


Styly jízdy na snowboardu

FREESTYLE SNOWBOARDING

Zahrnuje v sobě hlavně jízdu v neupravených terénech, nejrůznější skoky, otočky, salta a jiné triky, ježdění ve snowparcích a také snowboarding v halfpipe (U-rampa) a zdolávání překážek všeho druhu. 

Při freestyle snowboardingu je potřeba získat maximální volnost pohybu při zachování dobré ovladatelnosti snowboardu. Proto se používají měkké boty, freestylová vázání s nízkými opěrkami a snowboardy s nosey (ohyby na koncích prkna) vpředu i vzadu. 

Mezi freestylové závodní disciplíny patří: 

•halfpipe (U-rampa) – jezdec se snaží udělat co nejvíce co nejobtížnějších triků 

•airstyle – jeden velký skok na kterém se snaží závodník udělat co nejobtížnější trik či kombinaci několika najednou 

•slopestyle – jízda s kopce s několika menšími skoky a hrboly, opět snaha o provedení co nejobtížnějších triků, zde se však hodnotí i styl jízdy. V těchto disciplínách se nehodnotí rychlost jízdy, nýbrž kvalita a obtížnost skoků. Tento styl je oblíben především mezi mladými přívrženci tohoto sportu. 

CARVING SNOWBOARDING

Krotí jej sjezdaři, kteří si libují v jízdě po upravených sjezdovkách, maximální rychlosti, řezaných obloucích a prudkých zatáčkách. Důraz je zde kladen hlavně na maximální přenos síly na hranu snowboardu. 

Zde se používají naopak tvrdé boty (přezkáče) a tvrdé vázání a sjezdové snowboardy s nosem pouze vepředu (zadní není třeba, protože sjezdaři většinou nejezdí pozadu). Tento jízdní styl je k vidění především v Rakousku, Francii a Evropě vůbec. A také co se závodů týká jsou v carvingových disciplínách Evropané lepší než Amíci. 

Carvingové disciplíny jsou: 

•sjezd 

•slalom 

•super-G 

Tyto disciplíny jsou stejné jako u lyžování. Snowboarding má navíc: 

•paralelní slalom 

•duální super-G 

Jezdí je vždy dva závodníci najednou, rychlejší vyhrává. 

FREERIDE SNOWBOARDING

Je asi nejpopulárnějším stylem snad díky tomu, že je tolik uvolněný. Je kombinací freestylu a carvingu. Představuje volnou jízdu po širokých pláních, ale i upravených sjezdovkách, sjíždění strží a hlavně sem patří extrémní snowboarding (něco jako skialpinismus na snowboardech).

Umožňuje použití všech druhů bot i vázání, freeridové snowboardy jsou pak střední cestou mezi vyhraněnými styly (kompromis mezi pružným freestylovým a tuhým carvingovým snowboardem. Důvodem, proč mnoho lidí opustilo lyže a nazulo feerideové prkno, je i skutečnost, že naučit se na snowboardu jezdit v hlubokém sněhu není nic příliš obtížného a zvládne to i průměrný jezdec. 

A uznejte – není to krása brázdit panenské svahy plné prašanu?

Do freerideových závodních disciplín můžeme zařadit: 

•bordercross – je to jakýsi motokros na prknech, kdy závodníci startují ve skupinách na trať plnou překážek a vyhrává ten, kdo se dostane nejrychleji dolů.


Výběr a koupě snowboardu

(Všeobecně)

Na správný výběr snowboardu má vliv několik důležitých aspektů: pokročilost jezdce, výška / tuhost snowboardu, velikost boty, typ (styl) snowboardu.


Pokročilost jezdce

Snowboardové vybavení se vyrábí pro všechny pokročilosti jezdců. Většinou se rozdělují do tří skupin: začátečník, pokročilý, expert. Čím je snowboardista pokročilejší, tím větší má nároky na jízdní vlastnosti, tuhost snowboardu, váhu snowboardu a různé nové pokročilé technologie používané při výrobě. Při koupi snowbordu je dobré vědět, v které kategorii se přibližně pohybujete, ale také, které kategorie chcete dosáhnout. Když si koupíte lepší snowboard určitě vám to pomůže v pokroku. To ale neznamená, že když si začátečník koupí nejlepší snowboard, bude hned nejlepší. Ba naopak. Začátečníkovi se bude jezdit hůř na nejlepším prkně než na střední třídě. Proto doporučuji kupovat snowboardy dle pokročilosti, ve které se jezdec nachází. Tyto kategorie jsou u většiny snowboardů doporučeny výrobcem ke každému modelu snowboardu. 


Výška snowboardu

Vhodná výška snowboardu je pro každý styl trochu jiná. Všeobecně ale platí: vhodná výška je v úrovni brady jezdce + / – 5 cm, pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké jezdce kratší snowboard. Tvrdost snowboardu je dalším hodně ovlivňujícím aspektem: tvrdší a delší snowboard lépe drží stopu a je vhodný pro pokročilé a težší jezdce. Měkčí a kratší snowboard je lépe ovladatelný hlavně v nižší rychlosti a je vhodný pro začátečníky nebo pro lehčí jezdce. Při koupi snowboardu je dobré vědět doporučenou váhu jezdce určenou výrobcem pro daný snowboard. V případě, že váha uvedená není, pravidlo výšky v úrovni brady jezdce nezklame! Výška dětského snowboardu je vhodná v úrovni nosu

 

Váha jezdce

Délka prkna

32 – 54 kg

144 cm

34 – 57 kg

148 cm

45 – 68 kg

151 cm

52 – 75 kg

154 cm

59 – 82 kg

158 cm

64 – 86 kg

162 cm

73 – 95 kg

166 cm

 

Šířka snowboardu

Máte-li velikost boty 12 a větší je vhodné koupit snowboard s označením wide (široký), aby nedocházelo k nadměrnému přesahu špiček a pat přes hranu snowboardu. Ideální přesah je okolo 1-3 cm na každé straně. Je-li přesah větší, je lepší zvolit širší snowboard, naopak je-li přesah menší zvolte snowboard užší. Dámské snowboardy jsou užší a jsou vhodnější pro menší dámskou nohu!


Dámské a dětské snowboardy

Dámské snowboardy jsou konstruovány pro ženy, rozdíl není pouze v designu, ale i ve vlastnostech snowboardu. Snowboardy jsou užší – kvůli menší noze, postoj je užší (stance – vzdálenost mezi vázáním), tuhost je menší – ženy obvykle při stejné výšce váží méně. 


Dětské snowboardy jsou taktéž konstruovány pro potřeby dětí. Většinou jsou měkčí, užší a používají základní konstrukce, které jsou vhodné pro děti. Výška snowboardu může být trochu větší z toho důvodu, že děti mají větší sílu v poměru k jejich výšce. Také proto, že děti rostou, je lepší volit výšku v úrovni nosu. 

 

Snowboardové styly

Snowboardové styly se rozdělují do několika následujících kategorií, jednotlivé styly jsou podrobně popsaný dále.

1) Snowboardy „měkké“: Allround (FS/FR), Freestyle, Freeride – na tyto snowboardy se používá měkké (soft) vázání a měkké boty. Tyto snowboardy jsou na první pohled stejné, ale podíváme-li se pozorně najdeme zde pár odlišností, které mají velký vliv na jízdu. Tyto rozdíly popíšeme v následujících řádcích. 

2) Snowboardy „tvrdé“: Race, Alpin, Freecarve – na tyto snowboardy se používá tvrdé (deskové) vázání a tvrdé skeletové boty, které vypadají jako lyžařské přeskáče, ale ve skutečnosti jsou hodně odlišné 

Allround snowboard

Allroundové snowboardy se také označují: Allterain, nebo FS/FR čímž je míněno, že jde o snowboardy univerzální. Jsou určené pro univerzální použití a jsou vhodné pro začátečníky, rekreační jezdce a pro ty, co hledají univerzální snowboard na sjezdovku, do hlubokého sněhu (freeride), ale i na základní skákání (freestyle). Dalo by se říci, že tato skupina tvoří kolem 70% všech měkkých snowboardů a je vhodná pro všechny, kteří nehledají specialní snowboard na freestyle či freeride. Výška těchto snowboardů je vhodná v úrovni brady jezdce, pro těžší jezdce je lepší volit delší snowboard a naopak pro lehké kratší. Pro tento styl se používá „directional shape“, tento styl (shape – tvar snowboardu) je použit u většiny snowboardů v levnější a střední cenové kategorii. Tyto snowboardy mají o cca 4 cm delší špičku než patu.


Freeride snowboard

Freerideing (FR) – jízda ve volném terénu v prašanu je to, po čem každý snowboardista touží nejvíc. Freeridové snowboardy jsou vhodné i na sjezdovku a vůbec na veškeré ježdění. Nejsou ovšem vhodné pro Freestyle. Výška se obvykle volí trochu delší (mezi bradou a nosem). Tyto snowboardy používají „directional shape“, stejně jako snowboardy Allround a jsou jim velice podobné. Rozdíl je v ještě větším posunu inzertů (závitů pro vázání) směrem k patce, z důvodu lehčího ježdění v hlubokém sněhu (ale i na sjezdovce), také šířka špice bývá větší než šířka patky. Z důvodu, že špička musí „plavat“ a naopak patka se musí jednodušeji „bořit“ při jízdě v prašanu.


Freestyle snowboard

Freestyle (FS) je další velice moderní oblíbený styl. Zde mluvíme o všech skocích, u-rampách (halfpipe), snowparcích, ale i o ježdění po různých zábradlích (jibing) – ať už ve městě nebo na speciálních překážkách ve snowparku. Na freestyle jsou vhodné speciální freestyle snowboardy, které používají „twin tip shape“ nebo „directional twin shape“. Slovem „twin“ je míněno, že špička i patka snowboardu je stejná, u freestylu jezdíte jak špičkou, tak patkou dopředu a z tohoto důvodu je tvar na obě strany stejný. V případě, že jde o čistý „twin tip“ je snowboard opravdu na obě strany 100% stejný. V případě, že jde o „directional twin“ pak jsou inzerty posunuty trochu víc k patě. Freestyle snowboardy používají i trochu jiný rádius oproti FR. Tyto snowboardy nejsou vhodné pro začátečníky a klasická jízda, ať po sjedovce nebo mimo ní není tak pohodlná jako u allroundových nebo FR snowboardů. Výška se obvykle volí trochu kratší (v oblasti krku ).


Race / Alpine snowboardy

Racový snowboarding je speciální snowboardová disciplína, která se výrazně liší od předešlých stylů. Používají se zde takzvané tvrdé (Race, Alpin, Freecarve) snowboardy. Na tyto snowboardy se používají tvrdá vázání a tvrdé skeletové boty. Na těchto snowboardech se jezdí závodní disciplíny typu: slalom, obří slalom. Jde o jízdu v brankách nebo jen o požitek z carvingové jízdy na sjezdovce.


Údržba snowboardu

(Obecně)

Každý snowboardista by měl vědět, v jakém stavu je jeho prkno. Je velký rozdíl, je-li prkno v udržovaném stavu, nebo nikdy nevidělo vosk a pilník. Zejména mokrý sníh dokáže být záludný a špatné navoskování může zkazit den ježdění. Další částí, o kterou je důležité se starat, jsou hrany. Ostře nabroušené hrany usnadňují provádění oblouků, a to hlavně na tvrdém a zledovatělém sněhu. S tupými hranami je řezání oblouků obtížnější, protože prkno často podkluzuje. Pokud nemáte v plánu válet se půlku času na sněhu, pečujte o své hrany pečlivě.


Broušení hran


Před broušením hran je třeba odstranit různé výstupky, ztvrdlé částečky a roztřepené kraje (ostřiny). Nejsnadnější je použít jednosečný pilník (má pouze jednoduché drážkování ne dvojité – křížené). Jde o to, že tento pilník pouze odebíra malé množství kovu a při správném nastavení úhlu tak může vyrobit špičku hrany. U normálního dvousečného pilníku na kov, jak jej každý zná, se při jednom pohybu zároveň materiál odebírá a hned také tupí druhým břitem! Dejte také pozor, abyste nepoškodili hrany a nezbrousili jejich úhel. Základna hrany se ostří pilníkem, který držíte naplocho a pilujete od špičky k patce. Nejdůležitější, ale hlavně nejpoužívanější částí je úsek pod vázáním. Na hrany zde působí nejvyšší tlak, a proto by tato část měla být stále ostrá. Je lepší zkontrolovat ji častěji, než riskovat problémy na sjezdovce.


Voskování

Prvním krokem před voskováním je důkladné očištění skluznice. Pomocí žehličky rozetřete čistící vosk. Ještě než se vosk ochladí a ztuhne, musí se stáhnout škrabkou z plexiskla (cidlinou). Tím se zaplní i případné rýhy.


Nejdůležitější pro úspěšné voskování je volba správného vosku, který odpovídá sněhovým podmínkám. Výběr vosku závisí na teplotě sněhu, ale pokud snowboard nepřipravujete na závody, stačí vosk universální. Vosky je možné nanést dvěma způsoby: vtíráním nebo zažehlováním. Doporučuji vosk zažehlit, je to funkčnější a trvanlivější.


Jak na to


Nejprve si zkontrolujte, je-li prkno suché a čisté. Nakapejte rozehřátý vosk na skluznici, zažehlete jej po celé ploše a nechte zaschnout. Žehličkou pohybujte rychle, aby se skluznice nespálila. Chcete mít prkno lesklé, hladké a pěkně klouzavé? Pak musíte vychladlý vosk seškrábnout plastovou škrabkou. Abyste měli při jízdě co nejmenší odpor, doporučuji stahovat vosk od špičky k patce.


Ostatní údržba


Kromě broušení a voskování prkna je nutné starat se o další věci. Častým problémem je povolování šroubů, které drží snowboardové vázání. Před jízdou je raději překontrolujte, abyste nemuseli absolvovat dlouhý výstup s nefunkčním vázáním. Úplně ideální je vozit s sebou kapesní šroubovák. Další věc, kterou je dobré ohlídat, jsou přezky (u freestylového vázání). Proto nejste-li na prkně, mějte vázání zapnuté a sklopené. Tím se vyvarujete zbytečnému zlomení přezek.

 

Výzbroj, výstroj

Snowboard

Výběr a koupě snowboardu: (odkaz)

Údržba snowboardu: (odkaz)

Vázání

(Všeobecně o vázání)

Snowboardová vázání se rozdělují do několika stylů: měkké váz., tvrdé váz., step-in. Měkké vázání se používá pro snowboardy typu Allround, Freeride, Freestyle, tvrdá váz. se používají pro Race, Alpin, Freecarve. Step-in je speciální konstrukce vázání, kde stačí botou šlápnout do vázání a speciální mechanizmus upevní botu (podobně jak u lyžařského vázání – zašlápnete a jedete). Step-in mechanizmus doporučujeme pouze na tvrdá prkna – zde je vázání velkou výhodou. Z našich zkušeností měkké step-in systémy nedoporučujeme z důvodu časté poruchovosti, velké hmotnosti, omezení pohodlí při chůzi, poměru ceny / kvality. Jako náhrada step-in systému dokonale poslouží měkké vázání zn. Flow, které využívá patentované technologie nástupu do vázání přes odklopnou patku. Je dobré volit vázání i boty stejné značky, není to ale podmínkou.

Měkké vázání (All, FS, FR)

Měkká vázání často bývají výrobcem určená pro různé styly (tak jako snowboardy). Chcete-li tedy např. freestylové prkno doporučujeme zvolit výrobcem určené freestylové vázání. V dnešní době jsou v kategorii měkkých vázání dva systémy a to klasický přezkový systém a systém zn. Flow (popsáno výše).


Tvrdé (Race) vázání

Tvrdá vázání se používají pouze pro tvrdá Race, Alpin, Freecarve prkna. Můžete si obvykle vybrat ze dvou druhů zapínaní a to buď jednoduché klasické zapínání – zde je použita zápatka na principu páky. Další variantou jsou step-in systémy, kde jednoduše vstoupíte botou do vázání a ta se pomocí step-in systému uchytí (podobně jak u lyžařského vázání). Step-in systémy v případě tvrdých vázání jsou skvělým komfortem a můžeme je jedině doporučit.

 

Velikost vázání

Velikosti vázání se označují podobně jako u oblečení: a to S (JR), M (SM), L (ML), XL. Každý výrobce vázání používá trochu jiné číslování a i stejně označené velikosti mohou být trochu jinak velké. V případě, že objednáváte přes internet, vždy kontrolujte, zda-li je velikost vázání správná. Zde je přibližná velikostní řada vázání vůči velikosti boty (UK): S (JR) – (0 – 4), M (SM) – (4-7), L (ML) – (8-11), XL (12-14). 


Snowboardové boty

Měkká obuv

Měkká obuv se používá výhradně pro freestyle a jízdu volným terénem. Boty vznikly úpravou kanadských bot do sněhu, ale dnes jsou samozřejmě technicky dokonalejší a hezčí, takže nebudete vypadat jako „Hugo z hor“. Největší výhoda této obuvi je vysoká pohyblivost jak na snowboardu, tak i při chůzi. Jsou velmi pohodlné a mají vysokou pružnost.


Tvrdá obuv

Tvrdé boty se používají pro alpskou techniku a závodění, kde je potřeba větší ovladatelnost. Spolu s tvrdým vázáním a slalomovým prknem jsou optimálním vybavením pro hodně rychlou jízdu. Jsou mnohem těžší než měkké boty, ale zato zajišťují větší stabilitu na prkně. Jsou mnohem pružnější než boty lyžařské, protože mají v předu, na boku a uprostřed pružné díly.


Helma

Velmi důležité! Hlavu máte jen jednu a helma Vám ji často ochrání na 100%. Navíc jsou helmy s polstrováním, takže Vám nebude ani zima a jestli se při náročné jízdě spotíte, stačí jen otevřít větrání a hned je vše ok.


Chrániče

Spíše pro snowboardisty, kteří už skáčou nebo se třeba jen houpou v u-rampě. „Pátéřák“, chrániče předloktí a zápěstí, kolen, holení, ochrana kostrče a stehen, atd.


Snowboardové brýle 

Nezbytné ve špatném počasí a to jak proti sněhu, mrholení, mrazu (udrží obličej v teple), tak i slunečnímu záření.

 

Sluneční brýle 

Nejsou-li oči chráněny, může sluneční záření odražené od sněhu vážně poškodit zrak a to i za špatného počasí. Při vyšších rychlostech zabraňují slzení očí. Pro zlepšení viditelnosti, za špatného světla se používají brýle se žlutými, nebo oranžovými skly. Obroučky – nekovové, skla – plastová.


Vak na prkno

Vřele doporučuji, jestliže chcete své prkno ušetřit od škrábanců, rýh a jiných nepříjemností při přepravě snowboardu.


Oblečení a ostatní nezbytné doplňky

První vrstva

Tzv. thermal. Slouží k udržení tepla. Použitelný je rolák a spodky.


Fleece  a svetry

Fleece – thermovelur je jeden z nejteplejších textilních materiálů. Jsou různě silné a různě těžké, důležitý je volný střih. Nejteplejší termovelury mají ještě vrstvu z materiálu, který chrání proti větru. „Nemáš-li flís, vezmi si teplý svetr“.

 

Bundy

Vrchní oblečení tvoří tvůj charakter, ale myslete na to, že budete sedět na zemi a proto musí být zadní část delší. Měla by mít větrací otvory pod pažemi, vysoký límec, popř. odepínatelnou kapuci. Také by měla snést minimálně 5.000 mm vodního sloupce (water column). 


Kalhoty

Důležitý je volný střih, zvýšený pas, šle, zesílení vzadu a na kolenou. Měli by být dostatečně dlouhé se všitými kamašemi, které překrývají horní kraje bot a chrání je před sněhem.


Rukavice

Na těch rozhodně nešetřete. Vaše ruce budou přicházet do styku se sněhem, ostrými hranami prkna a seřizování vázání bude také na denním pořádku. Měli by být z trvanlivého, nepromokavého a částečně prodyšného materiálu. Některé mají odepínatelné chrániče zápěstí, které jsou vhodné pro začátečníky. Skvělá je vyjímatelná vložka usnadňující sušení rukavic. Rukavice musí svou délkou zasahovat přes zápěstí a samozřejmostí jsou šňůrky, kterými rukavice stáhnete přes manžety bundy. 


Nářadí

Berete-li si s sebou na kopec jen jednu věc, pak to musí být základní nářadí, čímž se rozumí především „krizové“ šroubováky. Rozhodně nestačí spoléhat na vlekaře. 


Autor: Kamil Klasna

Instruktor snowboardingu

Lyžařská škola Logic